nordwind

Muzeum II Wojny Światowej zaprasza do udziału w  terenowo – historycznym projekcie „Operacja Nordwind”, który odbędzie się  8 lutego 2015 r. (niedziela) na terenie gminy  Kolbudy. Celem wydarzenia jest zaprezentowanie uczestnikom historii frontu zachodniego na  początku 1945 r. ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania służb pomocniczych, zaplecza frontu i losu ludności cywilnej.

 

W odtwarzanie historycznych scen będzie zaangażowanych ponad 60 rekonstruktorów odgrywających oddziały niemieckie, amerykańskie i francuskie. Dodatkową atrakcją będą pojazdy militarne m. in. dwa czołgi, transporter opancerzony oraz samobieżne działo pancerne.

Tłem historycznym odgrywanych wydarzeń, zmagań frontowych i opowieści o codzienności w trakcie II wojny światowej, będzie niemiecka ofensywa w Alzacji o kryptonimie „Nordwind” („Północny Wiatr”). Dowództwo niemieckie zaplanowało jej rozpoczęcie pod koniec grudnia 1944 r. Miała ona na celu odciążanie jednostek walczących w Ardenach z siłami amerykańskimi. Historia „Operacji Nordwind” ogniskuje także ostatnie miesiące walk na terenie III Rzeszy, gdy problemy z uzupełnieniami czy zaopatrzeniem armii przeplatały się z zaciekłą postawą w walce niemieckich żołnierzy. Przedstawienie tego fragmentu II wojny światowej ma także inny, symboliczny wymiar: Alzacja wielokrotnie w swej historii przechodziła z rąk do rąk niemieckich i francuskich.  

Projekt będzie miał formę plenerowej wycieczki o długości ok. 7 kilometrów w wymagających warunkach terenowych uzupełnionej prelekcjami pracowników Muzeum i pokazami w wykonaniu rekonstruktorów. Wydarzenie odbędzie się kilka kilometrów od Gdańska, z miejscem startu w dobrze skomunikowanym punkcie, skąd uczestnicy w mniejszych grupach pod opieką pracowników Muzeum udadzą się na zwiedzanie.

Ilość dostępnych miejsc: 500.

Projekt jest również skierowany do rodzin z dziećmi powyżej 11 roku życia. Ze względów bezpieczeństwa każda osoba niepełnoletnia musi być pod opieką prawnego opiekuna.

Czas trwania wycieczki wynosi ok. 3 godz. Udział jest bezpłatny. Dojazd uczestników we własnym zakresie.