Bolesław Szenicer – Polski Żyd z dziada, pradziada. Znany działacz społeczności żydowskiej w Polsce. W latach 1980-2002 był kustoszem oraz kronikarzem Cmentarza Żydowskiego w Warszawie (kontynuując tradycje dziadka i ojca którzy również pełnili tę funkcję). Dla ratowania zabytkowych macew (pomników) utworzył Fundację Cmentarza Żydowskiego „Gęsia”. Przyczyniła się ona do renowacji wielu nagrobków oraz zajmowała się restauracją zabytków żydowskich w Polsce. W zarządzie Fundacji, wraz z Bolesławem Szenicerem zasiadali wybitni społecznicy, między innymi: dr Symcha Binem Wajs, Hanna Krall, Krzysztof Teodor Toeplitz, mec. Jerzy Lewiński i wielu innych ludzi mających na sercu dobro i los zabytków żydowskich jak: Janusz Sujecki, Włodzimierz Fruczek, Arkadiusz Brodowski. W 2001 r. Fundacja doprowadziła do odlania w brązie symbolicznej mogiły dr Janusza Korczaka, dzięki pomocy Lili Polmann znanej działaczki polonijnej oraz Pani Sandry Joseph – fundatora pomnika.
Od 2002 r. Bolesław Szenicer jest założycielem i prezesem Gminy Wyznaniowej Starozakonnych w RP, która kontynuowała tradycję opieki nad miejscami kultury żydowskiej, zmierzając do powstrzymania procesu niszczenia majątków żydowskich w Polsce jak: ocalenie od zniszczenia Domu Modlitwy przy ul. Targowej 52 w Warszawie, za co został uhonorowany Medalem przez Towarzystwo Przyjaciół Pragi. Zajmował się także działalnością publicystyczną wydając pisma takie jak: „Głos Gminy Starozakonnych” oraz „Co z tą Polską?”. Zasłynął z przyzwoitości, szlachetności, uczciwości oraz odwagi w zwalczaniu szwindli i szachrajstw żydowskich opisanych wraz z Łukaszem Kołodziejczykiem, w wydanej przez nich książce pt. „Anatomia Zniszczenia”.
Obecnie Fundacja „Gęsia” w swojej siedzibie przy ul. E. Gibalskiego 21, prowadzi stałą wystawę dotyczącą pamięci i historii zagłady Żydów w warszawskim Getcie, Masowej Mogiły oraz Cmentarza Żydowskiego. Wystawa czynna jest w piątki od godz. 10:00 do 15:00.

Prelekcja Bolesława Szenicera i Łukasza Kołodziejczyka oraz wystawa dokumentalnych fotografii z lat 1938-1945.
Spotkanie zorganizowane we współpracy z Fundacją Cmentarza Żydowskiego „Gęsia” z okazji 81. rocznicy powstania w warszawskim getcie.

Wydarzenie odbędzie się w środę 17 kwietnia 2024 r. o godz. 17.00 w Bibliotece „Pod Skrzydłami”, ul. Grójecka 109.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!