Tarcza naramienna noszona na lewym rękawie munduru przez żołnierzy 14 Waffen Grenadier Division der SS (galizische Nr. 1)

Odezwa Gubernatora Dystryktu Galicji Wächtera wygłoszona z okazji udzielonego przez Adolfa Hitlera zezwolenia na utworzenie „SS Schutzende Division Galizien” pod auspicjami Ukraińskiego Komitetu Narodowego.

Plakat werbunkowy do SS-Galizien

Plakat werbunkowy do SS-Galizien w jęz. niemieckim i ukraińskim podpisany przez starostę dr. praw Hofstettera, Sanok, maj 1943

Gubernator Dystryktu Galicja Otto Wächter     
Lwów, 28 kwietnia 1943 roku

Do zdolnej do noszenia broni młodzieży Galicji

Społeczeństwo Galicji dało niejednokrotnie wyraz swojej wdzięczności, odkąd niemiecki żołnierz przepędził w zwycięskiej walce bolszewickiego najeźdźcę. Galicyjski chłop, świadomy swego obowiązku, pracował usilnie i oddanie, i tym w niemałej mierze dopomógł do wyżywienia Europy; galicyjscy umysłowi i fizyczni pracownicy w fabrykach i warsztatach, w urzędach i kantorach pracowali z całym oddaniem i ze wszystkich sił. Cała armia galicyjskich mężczyzn i kobiet, która pracuje w niemieckim państwie, w rolnictwie i przemyśle, przygotowuje chleb i uzbrojenia dla zwycięstwa.

Raz po raz galicyjsko-ukraińskie społeczewństwo wyrażało pragnienie wzięcia z bronią w ręku udziału w zbrojnej rozprawie niemieckiego państwa.

Führer, uznając pełną postawę Galicji pozwolił temu krajowi włączyć się do walki i dozwolił na formowanie „SS Schutzende Division Galizien”.

Każdy żołnierz tej dywizji otrzyma umundurowanie, płacę, wyżywienie i zabezpieczenie swojej rodziny, na równi z niemieckimi żołnierzami. Religijna opieka nad ochotnikami spoczywać będzie w rękach ukraińskich duchownych.

Ochotnicy, jako członkowie Dywizji, nosić będą krajową odznakę.

Przy zgłoszeniach do Dywizji pierszeństwo będą mieli ci ochotnicy, których ojcowie walczyli dzielnie w szeregach dawnej c.k. austriackiej armii.

Galicyjsko-ukraińska młodzieży! Ty zdobywasz tym samym prawo, Ty jesteś tym samym powołana do walki ze swoim śmiertelnym wrogiem – bolszewikiem, do walki za wiarę i ojczyznę, za swoją rodzinę i ojczystą niwę, za sprawiedliwy nowy ład w zwycięskiej, nowej Europie.

Na przestrzeni wieków stali twoi przodkowie po stronie Europy przeciwko nawałom Wschodu. W tej ważnej przełomowej chwili okaż swoją mężność i gotowość do walki !

Wächter
Gubernator