Największą pasją Hansa Franka było pozowanie na „króla Polski” oraz rabowanie dzieł sztuki, jednak Generalny Gubernator miał także inne zainteresowania. Jednym z nich były szachy. Posiadał nie tylko obszerną bibliotekę szachową, ale też był dobrym graczem, a w swojej siedzibie na zamku krakowskim  „przyjmował” znanych szachistów. W listopadzie 1940 zorganizował Pierwszy turniej szachowy w Generalnym Gubernatorstwie, oczywiście bez udziału Polaków i Żydów.

Kraków, 5 listopad 1940

Turniej Wielko-niemieckiego Związku Szachowego (Großdeutsche Schachbund), rozpoczął się wczoraj od przyjęcia mistrzów szachowych przez Gubernatora Generalnego na Zamku Krakowskim – odbywać się on będzie w pierwszej połowie listopada w Krakowie, Krynicy i Warszawie. Dr Frank przywitał uczestników turnieju szachowego i wyraził radość, że po raz pierwszy w Generalnym Gubernatorstwie odbędzie się Turniej Wielko-Niemieckiego Związku Szachowego. Należy być bardzo zadowolonym z tego sukcesu, powiedział dr Frank, mając również nadzieję, że organizacja turnieju pomoże zdobyć nowych przyjaciół i kibiców dla niemieckich szachów. Fakt, że tak duży turniej szachowy został zorganizowany w Generalnym Gubernatorstwie, z pewnością będzie obserwowany w Rzeszy ze szczególną uwagą. W związku z rozpoczęciem Kongresu Szachowego w wielkiej sali Zamku pokazano filmy o szachach. (1)

Hans Frank na okładce Niemieckiego Przeglądu Szachowego z 1937 r.

Hans Frank obserwuje pojedynek szachowy 1942

Hans Frank obserwuje rozgrywkę pomiędzy Klausem Junge (pierwszy z lewej), a Efimem Bogolyubowem. Kraków 1942. Zbiory NAC

Także w kolejnych latach pod patronatem Franka odbywały się turnieje z udziałem szachowych sław znajdujących się w obrębie krajów okupowanych przez III Rzeszę.

Jeden z turniejów, odbywający się w dniach 24-31.01.1943 w Radomiu, postanowiła upamiętnić Deutsche Post Osten. Z tej okazji wydano kasownik okolicznościowy przedstawiający skoczka na szachownicy wraz z napisem Schachmeisterschaft des Generalgouvernements 24 – 31. 1. 43. Radom. (Mistrzostwa Szachowe Generalnego Gubernatorstwa).

Kasownik był stosowany podczas turnieju w placówkach pocztowych na terenie Radomia oraz w specjalnie przygotowanym urzędzie działającym w sali w której toczyła się gra. Do 28.02.1943 można było także zamawiać  jego odbitki przez centrum wysyłkowe (Versandstelle) Niemieckiej Poczty Wschód w Krakowie.

Zwycięzcą turnieju został Rosjanin Efim D. Bogolyubov (1889-1952), dwukrotny mistrzem Rosji, który latach dwudziestych odniósł serię sukcesów w bardzo silnych turniejach szachowych. Od 1926 Bogolyubov przebywał na emigracji w Niemczech, a w 1940 przyjął zaproszenie Franka i zamieszkał w Krakowie pracując jako tłumacz w administracji Generalnego Gubernatorstwa.

Odmiany kasownika 28

Wśród odbitek kasownika 28 można wyróżnić dwie odmiany przedstawione na skanach poniżej

KASOWNIK 28a

KASOWNIK 28b

Przerwa w obramowania kasownika przy literach „FT” w słowie Schachmeisterschaft oraz wgniecenie przy „ENT“ w  Generalgouvernement.