miniaturkaMuzeum Historyczne Krakowa zaprasza na kolejną wystawę w Fabryce Emalia Oskara Schindlera z cyklu „Ludzie z Listy Schindlera” Tym razem będzie to historia Józefa Bau, który niejako przez przypadek został wciągnięty do transportu żydów z KL Plaszow do ewakuowanej fabryki Oskara Schindlera w Brünnlitz na Morawach. 

 

Ekspozycja ukazuje przekrój twórczości Józefa Baua, od grafik, rysunków, obrazów olejnych, przez plakaty, do twórczości literackiej i audiowizualnej. Postać Józefa Baua jest doskonałym przykładem, że za imionami i nazwiskami osób z listy Schindlera kryją się losy rzeczywistych ludzi, którym udało się przetrwać piekło i zachować swoje człowieczeństwo.

Kurator wystawy: Tomasz Owoc
Aranżacja plastyczna: Anna Zbdyrska

Wernisaż wystawy: 16 maja 2012, godz. 18.00
Wystawa czynna: 17 maja – 14 października 2012 r., Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Godziny otwarcia:
od 1 kwietnia do 20 maja:
środa – niedziela 10.00 – 17.30

Ceny biletów:
normalny: 5 zł
ulgowy: 4 zł
zbiorowy/szkolny: 3,50 zł
rodzinny: 10 zł

 

Plakat Bau

 Józef Bau rozpoczął studia w krakowskim Państwowym Instytucie Sztuk Plastycznych w 1938 roku. Przerwał edukację w grudniu 1939 roku, kiedy gubernator dystryktu krakowskiego nakazał usunąć uczniów i studentów żydowskich ze szkół publicznych. W 1940 roku uniknął wysiedleń, przebywając wraz z młodszym bratem Marcelem na terenie Olszy. Po utworzeniu getta nielegalnie przedostali się na jego teren i dołączyli do reszty rodziny. Zamieszkali w budynku naprzeciw apteki przy placu Zgody 1. Przebywanie w getcie bez dokumentów oznaczało dla nich nie tylko brak przydziałów żywności, ale także pozbawiało ich możliwości zatrudnienia i groziło wywózką do obozu zagłady w Bełżcu. Po kilku nieudanych próbach nielegalnego zarobku, Józef postanowił wykorzystać swoje umiejętności zawodowe i zająć się rysowaniem wizytówek. W oknie pokoju wywiesił szyld „Grafika Użytkowa”. W tym czasie policja żydowska poszukiwała rysownika dla potrzeb urzędów niemieckich. Umiejętności zawodowe ocaliły mu życie. Zaczął pracować jako kreślarz, rysując i pisząc gotykiem wizytówki, szyldy dla urzędów, opisy akt, teczek biurowych. Otrzymał kenkartę.

Wykorzystując możliwość dostępu do legalnych materiałów, przygotowywał fałszywe pieczątki i inne dokumenty dla członków Żydowskiej Organizacji Bojowej. Na polecenie SS-Hauptscharführera Wilhelma Kunde sporządził plan getta. Posiadanie kenkarty i praca kreślarza nie wystarczyły, by otrzymał blauschein („niebieską karteczkę”) – dokument potwierdzający zgodę na pobyt w getcie. Bezpośrednio po naniesieniu poprawek na planie, wyprowadzono go z biura Żydowskiej Samopomocy Społecznej na dziedziniec „Optimy”, gdzie gromadzono przeznaczonych do wysiedlenia. Uratowany dzięki interwencji matki u komisarza getta Dawida Guttera. Wraz z innymi mieszkańcami getta został wysiedlony do obozu w Płaszowie. W obozie pracował jako kreślarz planów w biurze budowy obozu. Tam też poznał i poślubił współwięźniarkę Rebekę. Przeżył wojnę uratowany przez Oskara Schindlera. Matka artysty Cyla Bau została zamordowana w obozie w Bergen-Belsen w 1945 roku, ojciec Abraham zginął w KL Płaszów w 1943, brat Ignaś został zamordowany w getcie w Krakowie w roku 1942.

Po wojnie Józef Bau ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Krakowie. Pracował jako grafik i ilustrator w prasie krakowskiej. W 1950 roku wraz z żoną Rebeką i trzyletnią córką wyjechał do Izraela. Pracował jako grafik w Brandwein Institute w Hajfie oraz dla rządu izraelskiego. W 1956 roku otworzył własne studio w Tel Awiwie. Jest autorem projektantów wielu tytułów filmów izraelskich z lat 60. i 70. Zapoczątkował produkcję filmów animowanych w Izraelu. W Tel Avivie zbudował małe kino przy ul. Berdyczewski 9, w którym pokazywał swoje filmy. Po śmierci w 2002 roku, w jego studio otworzono poswięcone mu muzeum.

 

Bau był członkiem Stowarzyszenia Izraelskich Malarzy i Rzeźbiarzy, Stowarzyszenia Reżyserów Filmowych i Telewizyjnych oraz Stowarzyszenia Pisarzy Izraelskich. Wystawy jego prac były organizowane między innymi w Hiszpanii, Izraelu, Kanadzie i Polsce. Był pierwszym obywatelem Izraela, którego prace eksponowano w światowej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku w 2007 roku.

 

Grafiki Józefa Baua Grafiki Józefa Baua Grafiki Józefa Baua

Ludzie z Listy Schindlera