dzien-zwyciestwaWe wtorek 8 maja 2012 r. o godz. 18.00 w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Ulica Pomorska odbędzie się debata pt. Dzień zwycięstwa czy dzień klęski?
Panelistami będą prof. Bogdan Musiał (Biuro Edukacji Publicznej IPN) i prof. Marek Kornat (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).

 

Inspiracją do podjęcia tematu stały się wyniki badań opinii publicznej, w świetle których data kapitulacji Niemiec w 1945 roku została uznana za jedno z ważniejszych wydarzeń w historii Polski, warte upamiętnienia. Sens Święta Zwycięstwa nie jest jednak dla Polaków jednoznaczny. Choć sam dzień jest silnie zakorzeniony w świadomości historycznej Polaków, jest on przez nich rozmaicie oceniany. Spór budzi już sama data święta – czy należy je obchodzić 8 maja, jak czynią to państwa Europy Zachodniej, czy 9 maja, jak miało to miejsce w krajach byłego bloku sowieckiego?

Debatę będzie można obejrzeć na żywo w Internecie. Link do transmisji zostanie zamieszczony na stronie www.mhk.pl w dniu debaty.

 

SOWIECKIE PLAKATY PROPAGANDOWE Z OKAZJI DNIA ZWYCIĘSTWA
dzien-zwyciestwa-1 dzien-zwyciestwa-2 dzien-zwyciestwa-3