warszawa-dwoch-powstan19.04.2012 w 69 rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza  na debatę pt. „Jedno miasto – dwa powstania. Wspólna pamięć?”

W debacie udział wezmą: Piotr Kadlcik – szef Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, Anna Ciałowicz – etnolożka, redaktorka Biuletynu GWŻ, i Dariusz Gawin – zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego oraz członek kolegium Teologii Politycznej.

Podczas spotkania poruszony zostanie temat wajemnych realacji Powstania w Getcie i Powstania Warszawskiego. Na ile te dwa wydarzenia są ze sobą złączone? Na ile wspólnota zagłady jest zrozumiała tak dla Żydów jak i Polaków, a na ile doświadczenie to różni się dla obu tych grup? Na ile zagłada Żydów musiała doprowadzić też do zagłady Polaków? Na ile nazistowski oprawca splótł w ten sposób te dwie wspólnoty? Czy na doświadczeniu dwóch Powstań możemy zbudować przyjaźń i braterstwo – wspólną pamięć, a więc wzajemne poznanie? Debatę poprzedzi pokaz filmu „Miasto Ruin”.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Warszawa dwóch Powstań” organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Stefana Starzyńskiego, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.  Partnerem projektu jest Forum Żydów Polskich.

 

Debata „Jedno miasto – dwa powstania. Wspólna pamięć?” 19 kwietnia, godz. 18.30, Audytorium Jana Nowaka – Jeziorańskiego. WSTĘP WOLNY