dzien-pamieci-ofiar-gestapo-2012

W dniach 14-15.09.12 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oddział Ulica Pomorska zaprasza na obchody Dnia Pamięci Ofiar Gestapo. Dzień ten jest obchodzony we wrześniu w związku z rocznicą przejęcia przez niemieckie formacje policyjne Domu Śląskiego (13 września 1939). Obchodom będzie towarzyszyła gra miejska pt.:”dziś-jutro-pojutrze”., poswięcona krakowskim Szarym Szeregom.

 Patronem tegorocznego Zdzisław Korczyński (1927–1989) który 13.06.1942 w wieku 15 lat został zatrzymany przez Gestapo w ulicznej łapance pod kinem Wanda w Krakowie i przewieziony do więzienia na ul. Montelupich. 26.06.1942 w grupie 20 więźniów został wysłany do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. W obozie oznaczono go, jako więźnia politycznego, Polaka (P. Pole). 28 10 1944 roku został przeniesiony do obozu koncentracyjnego KL Flossenbürg podobóz Leitmeritz (Litomierzyce, Czechy). Tam doczekał wyzwolenia przez Armię Czerwoną. Po wojnie mieszkał w Krakowie.

 

Gra miejska „dziś -jutro -pojutrze”

 

Poświecona jest krakowskim Szarym Szeregom. Tytuł gry nawiązuje do programu podziemnego harcerstwa. Wykorzystując autentyczne miejsca na mapie miasta proponujemy uczestnikom zanurzenie się w historię, która rozgrywała się w nieodległej przeszłości, a której skutki odczuwalne są do dziś. Uczestnicy gry będą musieli zmierzyć się z tragicznym niekiedy doświadczeniem wojennym i powojennym młodzieży krakowskiej, a bazując na źródłach, dokumentach i opowieściach dokonać własnych wyborów i ocen. Gra adresowana jest zarówno do szkół jak i uczestników indywidualnych (szczegóły w Regulaminie). Dodatkowe materiały uczestnicy otrzymają po dokonaniu rejestracji.

 

pdf Pobierz regulamin gry miejskiej „dziś -jutro-pojutrze