drogi-do-wyzwolenia

12 lutego 2015 r. (czwartek) o godz. 17.00 w Galerii Uniwersytetu Warszawskiego w Pałacu Kazimierzowskim odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Routes of Liberation. European Legacies of the Second World War” [Drogi do wyzwolenia. Europejskie dziedzictwo II wojny światowej] współtworzonej przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz partnerów z Holandii, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.

 

Wystawa opowiada o przyczynach, przebiegu i skomplikowanym dziedzictwie II wojny światowej oraz jej konsekwencjach dla państw Europy. W Warszawie będzie ją można oglądać do 26 lutego.

 

„Drogi do wyzwolenia” to wyjątkowa wystawa, będąca efektem wspólnej pracy muzealników i historyków tworzących międzynarodowy zespół, w którego skład weszli przedstawiciele: holenderskiej Fundacji Liberation Route Europe, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Aliantów w Berlinie, Muzeum Mémorial de Caen, Muzeum Wyzwolenia Narodowego w Groesbeek oraz Muzeum D-Day w Portsmouth. Twórcy wystawy, wykorzystując jej atrakcyjną formę scenograficzną łączącą elementy multimedialne i materiały archiwalne, starali się uwzględnić różne spojrzenia na II wojnę światową. Ich celem było ukazanie tego najstraszliwszego konfliktu w historii ludzkości przy jednoczesnym wyjściu poza granice narracji narodowych.

Inauguracja wystawy miała miejsce w lutym 2014 r. w Parlamencie Europejskim w obecności przewodniczącego Parlamentu Martina Schulza oraz premiera Holandii Marka Rutte, skąd wyruszyła w europejską trasę po wszystkich współtworzących ją instytucjach. (Więcej informacji)

W warszawskim otwarciu wystawy udział wezmą Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce, J.E. pan P.P.J. Bekkers, przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego oraz twórcy wystawy.

Wystawa będzie prezentowana w polsko-angielskiej wersji językowej.

Wstęp wolny.

Partnerzy:

Fundacja Liberation Route Europe, Uniwersytet Warszawski, Dom Spotkań z Historią, vfonds

Patronat:

Ambasada Królestwa Niderlandów