umowilem-minArchiwum Państwowe m.st. Warszawy, Miasto Stołeczne Warszawa i Stołeczna Estrada zapraszają na otwarcie wystawy pt. Umówiłem się z nią na dziewiątą… czyli o rozrywkach przedwojennej Warszawy, które odbędzie się 17 lipca o godz. 14.00 w galerii plenerowej usytuowanej między murami obronnymi Starego Miasta przy placu Zamkowym, w Międzymurzu im. Piotra Biegańskiego.

 

Na przykładzie ponad 120 fotografii i grafik oraz relacji i wspomnień wystawa prezentuje ofertę kulturalną i rozrywkową przedwojennej Warszawy. Zabiera do modnych kawiarni i restauracji, w których toczyło się życie towarzyskie ówczesnej stolicy, do teatrów i kin, na elitarne rauty i bale wydawane we wnętrzach Zamku Królewskiego, Hotelu Europejskiego i Akademii Sztuk Pięknych. Zaprasza na nadwiślańskie plaże i wycieczki statkiem na Bielany, do popularnych kabaretów i na dancingi do Adrii.

Materiały prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy i Narodowego Archiwum Cyfrowego, partnera projektu. Partnerem wystawy jest także Stowarzyszenie Przyjaciół Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.

Ekspozycję można oglądać do 30 lipca. Wstęp jest wolny.

 

Przyjęcie w Zamku Królewskim dla uczestników III Kongresu Międzynarodowej Rady Łowieckiej, 1934 r. NAC Janina Romanówna i Eugeniusz Bodo w przedstawieniu "Szczęśliwy pech" w Teatrze Letnim, 1935. Fot. S. Brzozowski. NAC Zabawa taneczna, 1931 r. Fot. J. Binek. NAC

Ludzie z Listy Schindlera