Historia Generalnego Gubernatorstwa

15 X 1941 - Rozporządzenie o karze śmierci dla Żydów opuszczających getto

kara smierci za pomoc zydom15 października 1941 r. ukazało się rozporządzenie Generalnego Gubernatora Franka wprowadzające karę śmierci dla Żydów, którzy opuścili teren getta oraz dla Polaków pomagających Żydom. Niemcy zakończyli w ten sposób proces całkowitej izolacji Żydów od społeczeństwa polskiego. Odcinając Żydom możliwości funkcjonowania czy zarobkowania poza dzielnicami zamkniętymi skazywali ich na powolną śmierć głodową.

Czytaj więcej...

13 IV 1943 Niemcy informują o mordzie w Katyniu

katyn-smallJuż w miesiąc od rozpoczęciu inwazji na ZSSR oddziały niemieckie opanowały rejon Smoleńska. Masowe groby w Katyniu odkryli w październiku 1941 roku dwaj polscy robotnicy przymusowi pracujący w Organizacji Todt; w marcu 1942 roku odnaleźli je polscy robotnicy przymusowi z pociągu Bauzug nr 2005-M.

Czytaj więcej...

Generalna Gubernia czy Generalne Gubernatorstwo?

moscickiZapewne każdy interesujący się tematem spotkał się z tymi nazwami, czy zatem mogą funkcjonować zamiennie? Bardzo często tak jest, warto więc przyjrzeć się obu.

Czytaj więcej...

Proklamacja Generalnego Gubernatorstwa 26 X 1939

proklamacja ggPełen tekst Proklamacji Gubernatora Generalnego Franka informujący o utworzeniu 26 X 1939 roku z części ziem Rzeczpospolitej, Generalnego Gubernatorstwa ze stolicą w Krakowie.

 

Czytaj więcej...

Przyłączenie Galicji do Generalnego Gubernatorstwa

stempel-distrikt-galizienAtak III Rzeszy na dotychczasowego sojusznika, całkowicie zaskoczył władze sowieckie. 22 czerwca 1941 roku, o godz. 4 rano wojska niemieckie przeszły do ataku, a lotnictwo rozpoczęło bombardowanie lotnisk, w tym lwowskiego lotniska na Skniłowie. Śródmieście Lwowa już pierwszego dnia operacji Barbarossa zostało dwukrotnie zbombardowane.

Czytaj więcej...

Odezwa Gubernatora Dystryktu Galicja Wächtera

Odezwa Gubernatora Dystryktu Galicji Wächtera wygłoszona z okazji udzielonego przez Adolfa Hitlera zezwolenia na utworzenie "SS Schutzende Division Galizien" pod auspicjami Ukraińskiego Komitetu Narodowego.

 

Czytaj więcej...

Władze Generalnego Gubernatorstwa

budynek-agh-siedziba-rzadu-generalgouvernementOrganizacja władz okupacyjnych Generalnego Gubernatorstwa w latach 1939-1945.

Czytaj więcej...

Podział administracyjny Generalnego Gubernatorstwa

podzialGeneralne Gubernatorstwo podzielono było na cztery, a po przyłączeniu Galicji, na 5 jednostki administracyjne zwane dystryktami - Distrikt. Te z kolei podzielono na powiaty - Kreis. Na czele dystryktu stali szefowie dystryktu, noszący od 1941 roku tytuł gubernatorów dystryktu.

Czytaj więcej...

Historia fabryki Oskara Schindlera

budynek-fabryki-schindlera

Przed DEF funkcjonowała jako Pierwsza Małopolska Fabryka Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych „Rekord”, powstała w marcu 1937 roku. Na dokumentach notarialnych widnieje adres budynku administracyjnego fabryki przy ul. Romanowicza 9. Została założona przez trzech żydowskich przedsiębiorców: Michała Gutmana z Będzina, Izraela Kohna z krakowskiego Kazimierza i Wolfa Luzera Glajtmana z Olkusza.

 

Czytaj więcej...

Bibliografia okresu Generalnego Gubernatorstwa

okladkaBibliografia prac związanych z okresem Generalnego Gubernatorstwa w języku polskim.

Czytaj więcej...