70-rocznica-powstania

Zapraszamy do zapoznania się z programem obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało bogatą ofertę wydarzeń będących wyrazem hołdu dla uczestników Powstania Warszawskiego.

 

W Parku Wolności odbędą się dwa duże koncerty plenerowe. 25 lipca wystąpi jedna z największych gwiazd polskiej sceny muzyki rockowej – zespół Luxtorpeda. Muzycy zaprezentują premierowy materiał, przygotowany specjalnie z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz repertuar z najnowszej płyty. Dzień później zagra Tomasz Stańko Quartet z gościnnym udziałem Anny Marii Jopek i Brodki. Także tego dnia usłyszymy utwory i aranżacje nagrane przez muzyków specjalnie na tę okazję.

Z okazji okrągłej rocznicy otworzymy dwie wystawy specjalne. W Alejach Ujazdowskich będzie można obejrzeć efekt projektu fotograficznego jednego z najbardziej cenionych polskich fotografów – Wojtka Wieteski. „POWSTAŃCY 1944/70/2014” to ekspozycja 856 portretów Powstańców Warszawskich. Drugą wystawę zaprezentujemy w samym Muzeum: „Ślady. Rzecz o pamięci” to zebrane historie pamiątek z okresu okupacji i Powstania oraz ich właścicieli.

Jak co roku wieczór 1 sierpnia będzie okazją do wspólnego śpiewania powstańczych piosenek na Placu Piłsudskiego w ramach akcji muzycznej WARSZAWIACY ŚPIEWAJĄ (nie)ZAKAZANE PIOSENKI. We wspólnym wykonaniu utworów uczestnikom pomogą telebimy, śpiewniki, utworzony specjalnie na tę okazję Chór Warszawiaków, który nadając ton chóralnym śpiewom będzie zachęcał najmniej śmiałych uczestników wydarzenia oraz profesjonalny chór Warszawskiej Opery Kameralnej.

Od 2 do 5 sierpnia Sala pod Liberatorem zmieni się w przestrzeń teatralną. Wystawimy spektakl „Pamiętnik z powstania warszawskiego” w reżyserii, adaptacji i z udziałem Krystyny Jandy. Spektakl z muzyką skomponowaną przez Jerzego Satanowskiego, w interpretacji Jandy i piątki wybitnych wokalistów, to wejście na zaskakującą ścieżkę dźwiękową, „słyszalną” już w „Pamiętniku…” Białoszewskiego.

Sobota 2 sierpnia będzie dniem z fotograficzną grą miejską „Twoja klisza z Powstania”, której tegoroczny temat to „Za wolność waszą i naszą”. Uczestnicy gry będą wykonywać zadania oparte o losy cudzoziemców biorących udział w Powstaniu. Z uwagi na międzynarodowy charakter, tegoroczna edycja będzie przeznaczona również dla obcokrajowców.

9 sierpnia ulicami Warszawy przejedzie Masa Powstańcza – hołd rowerzystów składany Powstańcom. Licząca ponad 30 km trasa wiedzie w tym roku przez Wolę, Żoliborz i Śródmieście. Rowerzyści usłyszą historie o miejscach, gdzie toczyły się walki, ale także o trudach życia cywilów ukrywających się w jeszcze istniejących mieszkaniach, czy w piwnicach zburzonych domów.

Jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będzie otwarcie wystawy „Powstanie Warszawskie 1944” w Berlinie. Uroczystego otwarcia dokonają prezydenci Rzeczpospolitej Polskiej – Bronisław Komorowski i Republiki Federalnej Niemiec – Joachim Gauck. Wystawa, przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego we współpracy z Fundacją Topografia Terroru w Berlinie, pokazana zostanie w szczególnym miejscu. W Topografii Terroru mieściła się bowiem główna siedziba dowództwa SS oraz Gestapo. To miejsce, w którym przesądzono o losach Warszawy i jej mieszkańców, podejmując decyzję o zrównaniu z ziemią stolicy dużego europejskiego państwa i o ludobójstwie jej mieszkańców.

W organizacji uroczystych obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pomoże nam ponad 500 profesjonalnie wyszkolonych Wolontariuszy.

 

PROGRAM wydarzeń organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego:

   

23 lipca (środa) godz. 18.30

Wernisaż wystawy „Ślady. Rzecz o pamięci”
Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp z zaproszeniami.


24 lipca (czwartek)
godz. 11:00

Promocja filmu „Zdobyć miasto” w reż. Ewy Ewart
Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego

godz. 18.00

Wernisaż wystawy w Fotoplastikonie Warszawskim „Miasto zapisane w kadrze”.
Stereoskopowe fotografie Warszawy z Powstania 1944 roku Fotoplastikon Warszawski, Aleje Jerozolimskie 51. Wstęp z zaproszeniami.

 

25 lipca (piątek) godz. 21.00

LUXTORPEDA – „Za Wolność”. Koncert z cyklu „Pamiętamy ‘44”
Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp biletowany. Sprzedaż biletów na koncert rozpocznie się 11 lipca (piątek) o godz. 10.00 w kasie MPW. Cena biletu: 14 zł. Dzieci i młodzież do 14. roku życia: wstęp wolny.

 

26 lipca (sobota)

    godz. 11.00

Rodzinna gra miejska „Żoliborz żagwiący” na podstawie książki „Mały Powstaniec” autorstwa Szymona Sławińskiego
Start spod Teatru Komedia. Wstęp wolny.

    godz. 21.00

Koncert Tomasz Stańko Quartet „Wolność w sierpniu” z gościnnym udziałem Anny Marii Jopek i Brodki. Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp biletowany. Sprzedaż biletów na koncert rozpocznie się 11 lipca (piątek) o godz. 10.00 w kasie MPW. Cena biletu: 14 zł. Dzieci i młodzież do 14. roku życia: wstęp wolny.

28 lipca (poniedziałek) godz. 11.00

„Powstańcy 1944/70/2014” – wystawa plenerowa. Projekt pod opieką artystyczną Wojtka Wieteski. Aleje Ujazdowskie. Wstęp wolny.

29 lipca (wtorek) godz. 11.00

Otwarcie wystawy w Berlinie „Powstanie Warszawskie 1944” przygotowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum dokumentacyjne Topografia Terroru. Niederkirchnerstraße 8, Berlin, Niemcy. Wstęp z zaproszeniami.


30 lipca (środa)

    godz. 11.00

Spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Bronisławem Komorowskim i Prezydentem m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz.
Uroczystość nadania odznaczeń państwowych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp z zaproszeniami.

    godz. 18.00

Uroczyste powitanie Powstańców Warszawskich przez władze m.st. Warszawy. Spektakl „Młoda Warszawa – życie codzienne walczącej stolicy”, reż. Roman Kołakowski. Dziedziniec Warszawskiego Ratusza, pl. Bankowy 3/5.


31 lipca (czwartek)

    godz. 11:00

Promocja znaczka okolicznościowego Poczty Polskiej i monety Narodowego Banku Polskiego, wydanych z okazji 70. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Audytorium Jana Nowaka Jeziorańskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego

    godz. 13.00

Uroczysta Sesja Rady m. st. Warszawy. Wstęp z zaproszeniami.

    godz. 18.00

Polowa Msza św. przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Plac Krasińskich. Wstęp wolny.

    godz. 19.00

Uroczysty Apel Poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Plac Krasińskich. Wstęp wolny.

    godz. 20.00

Widowisko „Śpiew Murów”  – scenariusz i reżyseria Jerzy Bielunas. Plac Krasińskich. Wstęp wolny.


1 sierpnia (piątek)

    godz. 10.00

Uroczystości przy Pomniku „Mokotów Walczący – 1944”
„Marsz Mokotowa” – przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej. Park im. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera. Wstęp wolny.

    godz. 12:00

Uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza
Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego

    godz. 13.00-13.45

Uroczystości przy Pomniku gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Róg ul. F. Chopina i Al. Ujazdowskich. Wstęp wolny.

    godz. 14.00

Uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Ul. Wiejska. Wstęp wolny.

    godz. 16.00-16.45

Uroczystości przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”. Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Wstęp wolny.

    godz. 17.00

Godzina „W” – złożenie hołdu Powstańcom. Pomnik Gloria Victis, Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Wstęp wolny.

    godz. 19.00

Uroczystości przy Pomniku „Polegli-Niepokonani”; modlitwa ekumeniczna. Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli. Wstęp wolny.

    godz. 20.00

„Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI” – wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. Plac Piłsudskiego. Wstęp wolny.

    godz. 21.00

Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego – rozpalenie Ogniska Pamięci. Ul. Bartycka. Wstęp wolny.

    godz. 24.00

Uroczysta premiera spektaklu-oratorium „Pamiętnik z powstania warszawskiego” . Reżyseria/Adaptacja/Scenografia: Krystyna Janda. Muzyka: Jerzy Satanowski. Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp z zaproszeniami. SPEKTAKLE BILETOWANE W DNIACH 2-5 SIERPNIA.


2 sierpnia (sobota)

    godz. 12.00
    Twoja klisza z Powstania – fotograficzna gra miejska „Za wolność waszą i naszą”. Obowiązuje REJESTRACJA > I tura: od 7 do 25 lipca, II tura od 28 lipca do 1 sierpnia.
    godz. 16:00
    Wykład Marka Dyżewskiego, „Powstanie Warszawskie w pieśni i piosence”
    ul. Foksal 3/5, Stowarszyszenie dziennikarzy Polskich, Sala na I piętrze
    godz. 20.00
    „Pamiętnik z powstania warszawskiego” – Spektakl – Oratorium. Reżyseria/Adaptacja/Scenografia: Krystyna Janda. Muzyka: Jerzy Satanowski. Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp biletowany. Sprzedaż biletów na spektakl rozpocznie się 11 lipca (piątek) o godz. 10.00 w kasie MPW. Cena biletu: 14 zł.
     

3 sierpnia (niedziela)

    godz. 11.00

Spotkanie rodzinne „Podwórkowi Powstańcy czyli dzieci w Powstaniu”. Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.

    godz. 18.00

Msza Święta dla warszawiaków i harcerzy z udziałem Powstańców. Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.

    godz. 20.00

„Pamiętnik z powstania warszawskiego” – Spektakl – Oratorium. Reżyseria/Adaptacja/Scenografia: Krystyna Janda. Muzyka: Jerzy Satanowski. Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp biletowany. Sprzedaż biletów na spektakl rozpocznie się 11 lipca (piątek) o godz. 10.00 w kasie MPW. Cena biletu: 14 zł.

4 sierpnia (poniedziałek)

    godz. 18:00

Promocja książki „Dziennik Powstańca” Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego
Audytorium Jana Nowaka Jeziorańskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego

    godz. 20.00

„Pamiętnik z powstania warszawskiego” – Spektakl – Oratorium. Reżyseria/Adaptacja/Scenografia: Krystyna Janda. Muzyka: Jerzy Satanowski. Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp biletowany. Sprzedaż biletów na spektakl rozpocznie się 11 lipca (piątek) o godz. 10.00 w kasie MPW. Cena biletu: 14 zł.

5 sierpnia (wtorek)

    godz. 18.00

Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli przy Pomniku Pamięci 50 tysięcy mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944. Skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności. Wstęp wolny.

    godz. 20.00

„Pamiętnik z powstania warszawskiego” – Spektakl – Oratorium. Reżyseria/Adaptacja/Scenografia: Krystyna Janda. Muzyka: Jerzy Satanowski. Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp biletowany. Sprzedaż biletów na spektakl rozpocznie się 11 lipca (piątek) o godz. 10.00 w kasie MPW. Cena biletu: 14 zł.

7 sierpnia (czwartek) godz. 18:00

Promocja książki Agnieszki Sopińskiej „Operacja Muzeum”
Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego

9 sierpnia (sobota) godz. 17.00 – Masa Powstańcza 2014; przejazd rowerowy ulicami Warszawy. Start: Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego. Udział po REJESTRACJI > oraz w dniu imprezy (liczba miejsc ograniczona). Rejestracja rozpocznie się w poniedziałek 14 lipca.


2 października (czwartek)
godz. 18.00

Zgaszenie ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego. Zakończenie obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Ul. Bartycka. Wstęp wolny.