jency-alianccy-w-katyniu

Muzeum Wojska Polskiego zaprasza 24.07.2012 na promocję książki Krystyny Piórkowskiej „Anglojęzyczni świadkowie Katynia. Najnowsze badania”. Autorka książki przedstawia niepublikowane nigdy wcześniej materiały dotyczące anglojęzycznych świadków Zbrodni Katyńskiej,których przywieziono do Katynia w czasie ekshumacji przeprowadzanej przez Niemców w1943r., jak i w trakcie prac sowieckiej komisji Burdenki z roku 1944.

Najnowsze badania nie tylko ustaliły tożsamość nieznanych dotychczas świadków, ale też odkryły niepublikowany do tej pory raport brytyjskiego oficera.

W książce poznajemy życiorysy świadków – jeńców i dowiadujemy się o ich powojennych staraniach o utrwalenie wiedzy o mordzie katyńskim. W toku prac badawczych ustalono kolejność wydarzeń, które doprowadziły do utworzenia Komitetu Maddena, badającego zbrodnię katyńską (1951-1952). Poznajemy również tryb w jakim Komitet mógł kontaktować się z nie-amerykańskimi świadkami-jeńcami w czasie przesłuchań. Dowiadujemy się też o ograniczeniach związanych z tymi kontaktami.

Prace badawcze są zaprezentowane w dwujęzycznym (angielsko-polskim) wydaniu, na podstawie badań dokonanych w archiwach od Nowej Zelandii po Kalifornię, od Wielkiej Brytanii po Południową Afrykę. Udowadniają one, że istnieje cały zasób jeszcze nie zbadanych materiałów na temat Katynia.

 

Kliknij żeby powiększyć
polscy-jency-wojenni-w-drodze-do-sowieckiej-niewoli jency-alianccy-w-katyniu jency-alianccy-w-katyniu-2

 

Zeznanie Ppłk. Johna H. Van Vliet Jr. jednego z oficerów alianckich biorących udział w ekshumacji zorganizowanej przez Niemców

w V 1943r.

Czytaj na stronie Electronicmuseum.ca

 

Ludzie z Listy Schindlera