Samuel Willenberg wypełnił testament innych więźniów, by powiedzieć światu, o tym co się tam stało, gdy wydawało się, że zło zatriumfowało. (…) On był tym, który się nie poddał. Wraz z innymi więźniami chwycił za broń, żeby walczyć o godną śmierć. (…) Przeżył, by dać świadectwo. (…) Gdy rzeźbił, płakał. Powstał niezwykły stop brązu, cierpienia i łez – powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, podczas otwarcia wystawy.

Wystawa piętnastu symbolicznych rzeźb Samuela Willenberga, przedstawiających codzienność życia w piekle na ziemi, jakim był obóz w Treblince, została przygotowana w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Wernisaż osbył się dzień po 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, miejsca symbolizującego zbrodnię dokonaną przez niemiecką III Rzeszę. Inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej oddaje cześć ofiarom Holokaustu.

Rzeźby pozostaną pod opieką Instytutu Pamięci Narodowej przez rok. Od 29 stycznia 2020 można je oglądać bezpłatnie w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Następnie odwiedzą jeszcze Białystok, Częstochowę, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin i Szczecin. Będą też obiektem warsztatów edukacyjnych, przeznaczonych dla nauczycieli i uczniów.