25 maja przypada 72. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego – polskiego bohatera z czasów II Wojny Światowej. Aby uczcić jego pamięć Muzeum II Wojny w Gdańsku organizuje akcję #ZniczDlaRotmistrza. Odwiedzając muzeum będzie możliwość zapalania zniczy pod pomnikiem Witolda Pileckiego znajdującym się na placu przed Muzeum. Uruchomiono też  specjalną stronę internetową będącą kompendium wiedzy o tym wielkim Polaku. Znajduje się tam m.in. audiobook „Raport Witolda”, czyli zapiski rotmistrza Pileckiego z okresu jego pobytu w KL Auschwitz-Birkenau.

Dla wszystkich odwiedzających muzeum  w weekend w ciągu dnia w okolicy punktu informacyjnego znajdującego się na poziomie -1 oraz na placu przed pomnikiem wolontariusze rozdawać będą bezpłatne znicze.  Pierwszym 72. osobom wręczone zostanie również papierowe wydanie „Raportu Witolda”.

Wszystkich, którym nie uda się wziąć udziału w akcji w Gdańsku, zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku, by uczcić pamięć o Witoldzie Pileckim lub zapalenia znicza w swojej miejscowości, np. przy tablicy pamiątkowej poświęconej Rotmistrzowi lub skwerze nazwanym jego imieniem.

Godziny rozdawania zniczy:
– sobota i niedziela od 09:30 do 18:00
– poniedziałek od 09:30 do 16:00