Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na uroczystość upamiętniającą 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, która odbędzie się w sobotę 1 sierpnia 2020 roku.

W programie wydarzenia są projekcje filmów dokumentalnych, a także zajęcia edukacyjne prowadzone na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. O godzinie 17.00 wszyscy zwiedzający naszą placówkę usłyszą syreny, a transmisję z Apelu Pamięci będzie można zobaczyć w Kinie Muzeum oraz w muzealnych mediach społecznościowych.

GODZINA „W” W MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ W GDAŃSKU

g. 17.00 | Apel Pamięci (tylko na zaproszenia)

Uroczystość zwieńczy krótki koncert pianistyczny połączony z występem wokalnym inspirowany utworami z okresu Powstania Warszawskiego.
Akompaniować będzie kwintet dęty DownTown Brass.
Wydarzenie transmitowane w Kinie Muzeum, a także w mediach społecznościowych MIIWŚ.

PROJEKCJE FILMOWE W KINIE MUZEUM

• 7 dni do powstania… 
g. 14.00 | reż. Andrzej Sapija, 19 min, 2005, Polska, dokumentalny.

Legendarny „Kurier z Warszawy”, Jan Nowak Jeziorański w jednym z ostatnich swoich wywiadów opowiada o dniach poprzedzających Powstanie Warszawskie.

• Pasta 1944 – 100 lat historii
g. 14.45 | reż. Marek Widarski, 22 min, 2008, Polska, dokumentalny.

Historia najwyższego w Warszawie, wzniesionego przed 100 laty, budynku central telefonicznych, wsławionego w roku 1944 zwycięską walką oddziałów powstańczych Armii Krajowej.

• Powstanie i medycyna. Chcieliśmy żyć.
g. 15.30 | reż. Marek Widarski, 53 min, 2013, Polska, dokumentalny.

Pierwszy film o pracy służb sanitarnych Armii Krajowej. Wstrząsająca relacja rannych, lekarzy i pielęgniarek – ostatnich żyjących uczestników wydarzeń.

ZAJĘCIA EDUKACYJNE DLA DZIECI MŁODSZYCH I STARSZYCH

g. 16.00 | plac przed Muzeum
Prezentacja umundurowania i broni powstańców.


Ze względu na szczególne środki bezpieczeństwa wprowadzone w związku z pandemią COVID-19 liczba miejsc jest ograniczona.

Wstęp na seanse filmowe jest bezpłatny, a darmowe bilety wydawane będą w kasach Muzeum w dniach 27-31 lipca oraz 1 sierpnia 2020 r.

Wejście dla posiadaczy biletów na seanse odbywać się będzie po lewej stronie od głównego wejścia do Muzeum.