znaczkiCzęsto otrzymuję maile z prośbami o wycenę zbiorów. Dlatego postanowiłem przygotować krótki spis w którym znajdują się ceny znaczków pocztowych Generalnego Gubernatorstwa oraz ogólne informacje jakie mogą się przydać osobom pragnącym wycenić posiadane kolekcje znaczków – nie tylko z okresu II Wojny Światowej

Chciałbym jednak od razu wyjaśnić że realne ceny większości znaczków odbiegają od cen katalogowych dość znacznie gdyż to rynek je kształtuje.

CZY MOJE ZNACZKI SĄ CENNE ?

Większość osób uważa że na wartość znaczka wpływa przede wszystkim jego wiek. Niestety, sprawa jest bardziej skomplikowana. Podstawowym wyznacznikiem ceny jest rzadkość występowania oraz zainteresowanie kolekcjonerów znaczkami które chce się sprzedać. Jak wszędzie bowiem także w filatelistyce mamy do czynienia z modami na znaczki z danej tematyki, kraju czy okresu.

Kolejnym czynnikiem decydującym o wartości znaczków jest ich stan zachowania. Znaczki tzw. czyste (czyli pokryte warstwą kleju po niezadrukowanej stronie) są z reguły droższe niż znaczki stemplowane, czyli takie które przeszły przez obieg pocztowy. Zdarzają się jednak znaczki stemplowane których cena znacznie przewyższa wartość egzemplarzy z pełnym klejem (zwanym przez filatelistów gumą). Warto także wiedzieć że dość często występują również znaczki czyste z tzw. podlepką – czyli przyklejonym do znaczka od strony kleju kawałkiem przeźroczystego papierka za pomocą którego mocowano znaczki do albumów. Do połowy XXw. zanim rozpowszechniły się znane wszystkim klasery, takie wyklejane albumy były bardzo popularne. Niestety przyklejenie podlepki do znaczki powoduje uszkodzenie gumy i znaczki takie wielu kolekcjonerów uważa za nie w pełni wartościowe.

Wielu kolekcjonerów zbiera także znaczki znajdujące się wciąż na kopercie -czyli całości pocztowe. Zwłaszcza starsze znaczki z udokumentowanym obiegiem pocztowym stanowią większą wartość niż wycięte i odklejone z kopert czy pocztówek. Równie ciekawe i pożądane przez filatelistów są koperty z nietypowymi stemplami (np. okolicznościowymi -mającymi upamiętniać jakieś wydarzenie), nalepkami (np. polecania czy cenzury korespondencji przez władze wojskowe), czy adnotacjami dopisanymi przez pracowników poczty.

Na ceny znaczków mają wpływ także bardziej złożone kwestie. O wartości może decydować odmiana barwy znaczka, rodzaj znaku wodnego zastosowanego w papierze na jakim wydrukowano znaczek, czy też miara ząbkowania – odległości pomiędzy dziurkami perforacji na bokach znaczka. Niestety nawet na podstawie najlepszych skanów nie da się tych parametrów określić. Dlatego praktycznie niemożliwa jest pełna wycena znaczków przez internet.

GDZIE DOKONAĆ WYCENY ZNACZKÓW?

Profesjonalna wycena zbiorów filatelistycznych dokonywana jest przez rzeczoznawców Polskiego Związku Filatelistów. Aktualną listę rzeczoznawców PZF można znaleźć tutaj. Niestety taka wycena wiąże się ze sporymi kosztami, dlatego też warto najpierw odwiedzić najbliższy sklep filatelistyczny, gdzie będzie można dokonać pobieżnej oceny posiadanych zbiorów.

SAMODZIELNA WYCENA ZNACZKÓW

Przy odrobinie dobrych chęci możliwa jest także samodzielna szacunkowa wycena. Chronologiczny spis walorów filatelistycznych zawarty jest w katalogach znaczków pocztowych. W Polsce najpopularniejszy jest katalog firmy Fischer z Bytomia. Wydawany jest w dwóch tomach: tom I dla wydań regularnych – ukazuje się corocznie, tom II zawierający wydania poczt okupacyjnych, lotniczych czy lokalnych – wydawany jest co kilka lat. Warto także zajrzeć na aukcje internetowe (w Polsce najpopularniejsze jest allegro.pl ale warto także wejść na ebay.de i ebay.com) – tutaj najszybciej można oszacować wartość posiadanego zbioru – przy założeniu że znamy numer katalogowy posianych znaczków bądź rozpoznamy podobne w tłumie ofert.