Funkcjonariusze

Hans Frank

Hans Frank 01

Hans Michael Frank (ur. 23 maja 1900 w Karlsruhe, stracony 16 października 1946  w Norymberdze) – funkcjonariusz nazistowski, z wykształcenia prawnik, zbrodniarz wojenny. Uczestnik nieudanego puczu monachijskiego w 1923, członek NSDAP od 1927. Jeden z przywódców III Rzeszy i główny twórca jej systemu prawnego opartego na zasadzie wodzostwa (niem. Führerprinzip). W okresie 1939-1945 zwierzchnik części okupowanych ziem polskich nazwanych Generalnym Gubernatorstwem.

Czytaj więcej...

Friedrich Wilhelm Krüger

Friedrich Wilhelm Krüger

Friedrich Wilhelm Krüger (ur. 8 maja 1894, zm. 10 maja 1945) – W latach 1939-43 wyższy Dowódca SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie, sekretarz stanu do spraw bezpieczeństwa w rządzie GG i SS-Obergruppenführer.
 

Czytaj więcej...

Richard Wendler

Richard Wendler 1

Richard Wendler (ur. 22 stycznia 1898 w Oberndorf, zm. 24 sierpnia 1972 w Prien) – SS-Gruppenführer oraz Generalleutnant Policji. Gubernator dystryktów krakowskiego i lubelskiego wchodziących w skład Generalnego Gubernatorstwa.
 

Czytaj więcej...

Ludwig Fischer

Ludwig Fischer

Ludwig Fischer (ur. 16 kwietnia 1905 w Kaiserslautern, stracony 8 marca 1947 w Warszawie) – niemiecki zbrodniarz wojenny, gubernator dystryktu warszawskiego Generalnego Gubernatorstwa przez cały okres okupacji Polski przez III Rzeszę.

Czytaj więcej...

Karl Lasch

01

Karl Lasch (ur. 24 grudnia 1904 w Kasell, stracony 3 czerwca 1942  we Wrocławiu) – funkcjonariusz nazistowski, z wykształcenia prawnik i ekonomista, W okresie 28 X 1939- VII 1942 gubernator dystryktu radomskiego, a następnie od VIII 1941 dystryktu Galicja.

Czytaj więcej...

Arthur Seyss-Inquart

01

Arthur Seyss-Inquart, właściwie Arthur Zajtich (ur. 22 lipca 1892 w Stonarowie na Morawach w Austro-Węgrzech, stracony 16 października 1946 w Norymberdze).

Czytaj więcej...

Bruno Streckenbach

Bruno Streckenbach

Bruno Streckenbach (ur. 7 lutego 1902- zm. 28 października 1977) – oficer SS, SS-Brigadeführer, w końcu wojny SS-Gruppenführer i generał Waffen-SS. W okresie od XI 1939 do I 1941 dowódca policji i służby bezpieczeństwa w Generalnym Gubernatorstwie.

Czytaj więcej...

Ludwig Hahn

04

Ludwig Hahn (ur. 23 stycznia 1908, zm. 10 listopada 1986) - zbrodniarz hitlerowski, szef SD i Policji Bezpieczeństwa (Sipo) w okupowanej przez III Rzeszę Warszawie, odpowiedzialny za deportacje polskich Żydów do obozy zagłady w Treblince.

Czytaj więcej...

Josef Bühler

josef buhler

Josef Bühler (ur. 16 lutego 1904  w Bad Waldsee, zm. 22 sierpnia 1948  w Krakowie) - zbrodniarz hitlerowski, szef rządu Generalnego Gubernatorstwa i zastępca Hansa Franka.

Czytaj więcej...

Otto Wächter

Otto Wachter 1

Baron Otto Gustaw von Wächter pseud. Otto Reinhard Zuflucht (ur. 8 lipca 1901 w Wiedniu, zm. 14 sierpnia 1949 w Rzymie) – doktor praw, polityk niemiecki, narodowości austriackiej.

Czytaj więcej...

Ludwig Losacker

ludwig-losacker-gubernetor-dystryktu-krakow-1

Ludwig Losacker (ur. 29 lipca 1906, zm. 1994) – SS-Obersturmbannführer, prawnik, radca rządu Generalnego Gubernatorstwa.
 

Czytaj więcej...